شرایط استجابت دعا

شرایط استجابت دعا : به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان ، استجابت دعا دارای شرایط و نیز موانعى است. پیش از بیان آن، مفهوم دعا و مقدمه ‏اى را متذکر مى‏ شویم :

مفهوم دعا : دعا به معنى «خواندن» است ، خواندنى که به صورت نیایش و سرود و ستایش، یا خواستن و طلب و درخواست مَدَد و نصرت و یاورى . انسان مرتبط با خدا می‏کوشد از طریق دعا (راز و نیاز و مناجات و عبادت) به خدا نزدیک شود. وقتى با کسى آشنا شدى و ارتباط پیوسته شما زمینه اعتماد را فراهم ساخت و از دوستان صمیمى او به شمار آمدى، در هنگام نیاز به خانه‏اش میروى. شرط دوستى را به جا می ‏آوری و میثاق و محبت را استوار میسازی. او نیزدر را باز می‏کند و شما را در اندرون پذیرایى می‌نماید و مورد لطف و عنایت ویژه قرار خواهد داد. براى استجابت دعا نیز باید شرایطى را مهیا نمود و موانعى را برطرف ساخت. در ذیل به برخى از شرایط و موانع اشاره می‏شود :

شرایط استجابت دعا

1 – ارتباط مداوم با خدا :

خداوند به پیامبرش دستور میدهد که « نفس خویش را در کمال شکیبایى در هر بامداد و شامگاه به دعا کردن و جلب خشنودى خدا وادار کن » . (1)

قرآن کسانى را که فقط در هنگام گرفتارى و مشکلات دعا میکنند، مورد نکوهش قرار داده است: « وقتى به انسان گرفتارى و غمى روى می ‏آورد، ما را در هر حال (خواب و بیدارى، نشسته و ایستاده) بخواند و چون گرفتاریش را برطرف کنیم، برود (و از ارتباط خود با خدا از جهت کمیت و کیفیت بکاهد و گاهى قطع نماید، به گونه‏اى که) گویى اصلاً ما را براى گرفتارى که به او رسیده بود، نخوانده است! ». (2)

امام صادق (ع) می ‏فرماید: « کسى که پیش‏دستى در دعا نکند و فقط در وقت نزول بلا دست به دعا بردارد، دعایش در آن وقت مستجاب نگردد و فرشتگان گویند: این آواز را نشناسیم». در روایت دیگرى آمده که «به او میگویند: تا امروز کجا بودى؟! » . (3)

در اصول کافى آمده که خداوند به حضرت داوود (ع) فرمود: « مرا در روزهاى خوش و آسایش یاد کن تا من دعاى تو را در روزهاى گرفتارى و سختى اجابت کنم » . (4)

2 – دعا باید از صمیم قلب باشد

تمام ذرات وجود انسان یک چیزى را بخواهد و طلب کند و دل و زیانش با عمل و رفتارش هماهنگ باشد .

3 – اعتماد به خدا و اطمینان به اجابت او

امام صادق (ع) فرمود: « خدا دعایى را که از دل غافل و بى خبر برخیزد ، مستجاب نمی‏کند پس وقتى دعا کنى ، از عمق دل به او روى آور ( و دلت را با زبانت همراه گردان ) و سپس به اجابت دعایت مطمئن باش » . (5)

4 – قطع امید از غیر خدا و امید و اطمینان به خداوند

امام صادق(ع) فرمود : « هرگاه یکى از شما بخواهد که هر چه از خدا درخواست میکند ، خدا به او عطا فرماید ، باید از همه مردم نا امید و مأیوس گردد و هیچ امیدى جز به درگاه خدا نداشته باشد » . (6)

او به نقطه‏اى از ایمان و توکل باید برسد که بداند همه قدرت‏ها و علل جهان تحت اراده و قدرت الهى قرار دارند. پس از خدا بخواهد که اسباب و علل مادى و معنوى جهان را جهت صلاح و منفعت او قرار دهد .

5 – دعا باید در کنار تلاش و تدبیر باشد .

پیامبر اکرم(ص) فرمود : « الداعى بلا عمل کالرامى بلا وتر ؛ کسى که دعا می‏کند و به دنبال آن تلاش و عمل نمی‏کند ، مانند آن است که بى چله کمان تیر می‏اندازد » . (7)

دعا نمی ‏تواند جاى تلاش و برنامه ریزى در زندگى را بگیرد، بلکه مکمل آن می ‏تواند باشد .

6 – دعا باید با حالت تضرع و با دلى شکسته باشد

امام صادق (ع) فرمود: « هرگاه دلتان شکست ، دعا کنید ، زیرا دل تا پاک و خالص نشود ، شکسته نمی ‏شود » . (8)

7 – مکان دعا :

مکان دعا در استجابت تأثیر دارد ، مثلاً دعا در حرم امامان (ع) مخصوصاً حرم امام حسین (ع) و کنار خانه خدا به خصوص مقام حضرت ابراهیم(ع) و کنار حجرالاسود .

8 – زمان دعا :

دعاى پنهانى و در تاریکى شب زودتر به اجابت میرسد ، مخصوصاً در قنوت یا سجده نماز «وتر» که بعد از خواندن هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع خوانده می‏شود. (9)

قرآن میفرماید: « پروردگار خود را به حالت تضرع و تذلل و در پنهانى و خفا بخوانید » .

دعا در شب‏هاى ماه رمضان و رجب و دهه اول ذی الحجه و غیر آن دعا را به اجابت نزدیک می‏کند .

9 – توسل به چهارده معصوم (ع) :

توسل به چهارده معصوم (ع) و آن‏ها را بر پایه آیه شریفه « وابتغوا الیه الوسیله » وسیله و شفیع قرار دادن .

10 – توبه :

غسل توبه نماید ، سپس با وضو چهار رکعت نماز بخواند در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و سه مرتبه توحید و یک مرتبه سوره «الناس» و یک مرتبه «فلق» را بخوانید. بعد از نماز هفتاد مرتبه استغفرالله ربى و اتوب الیه و بعد از هفت مرتبه « لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم » سپس بگویید : یا عزیز یا غفار اغفرلى ذنوبى و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانه لا یغفر الذنوب الا انت . » (10)

به این ترتیب شخص در جاده دعا قرار میگیرد و باید مراقب باشد تا راه دعا را درست بپیماید ، و به بیراهه نرود . نشانى راه دعا را ذکر خواهیم کرد .

در پست های آینده با آموزش دعا کردن بیشتری همراه شما خواهیم بود .

دعای چه کسانی اجابت نمیشود ؟

پی ‏نوشت‏ها :

1 – کهف (18) آیه 28.
2 – یونس (10) آیه 12.
3 – اصول کافى، ج 4، ص 219.
4 – بحارالانوار، ج 93، ص 381.
5 – بحارالانوار ج 93، ص 305.
6 – عدة الداعى، ص 97.
7 – عدة الداعى، ص 97.
8 – مکارم الاخلاق، ص 315.
9 – پیامبر(ص) فرمود: «براى خدا منادى هست که هنگام سحر ندا میکند: آیا دعا کننده‏اى هست تا اجابت نمایم؟ آیا استغفار کننده‏اى هست تا مورد بخشش قرار دهم؟ آیا درخواست کننده‏اى هست تا به او عطا نمایم؟» رساله «لقاءالله»، میرزا جواد آقا ملکى تبریزى، ص 119.
10 – همان، ص 87.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.