چه لزومی دارد در مسائل دینی تحقیق کنم؟

رشته ی تحصیلی من چیز دیگریست آیا من هم باید درباره دین تحقیق کنم ؟

آیا واقعا نیاز است که همه درباره دین تحقیق کنند ؟

یک پزشک، یک مهندس، کسانی که حتی در مسائل دینی تخصصی ندارند؛ آنها هم باید تحقیق کنند ؟

دیر یا زود، انسان‌ها سرانجام این سوال را از خود می‌پرسیدند که چرا به وجود آمده‌اند و هدف از وجودشان در این دنیا چیست؟ به کجا خواهند رفت و … وقتی میخواهیم به این سوالات پاسخ دهیم با ادیان و جهان بینی های مختلفی روبرو میشویم که هرکدام حرف هایی برای گفتن دارند، اینجاست که ما باید تحقیق کنیم و اندیشه کنیم ؛ ببینیم واقعا کدام راه و آیین حقیقت دارد و معنای واقعی زندگی انسان چیست.

خداوند در قرآن میفرماید :

وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللَّـهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آبَاءَنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ شَيْئًا وَلَا يَهْتَدُونَ ( سورة البقرة – ﴿١٧٠﴾ )

و چون کفار را گویند : پیروی از شریعت و کتابی که خدا فرستاده کنید ، پاسخ دهند که ما پیرو کیش پدران خود خواهیم بود . آیا بایست آنها تابع پدران باشند گر چه آن پدران بی‌عقل و نادان بوده و هرگز به حق و راستی راه نیافته باشند ؟

یا در روایتی امام رضا عليه السلام مي فرمايند :

فاتقوا الله وانظروا لأنفسكم ودعوا التقليد وتجنبوا الشبهات فو الله مايقبل الله تعالي إلا من عبد لايأتي إلابما يعقل و لايدخل إلافيما يعلم أنه حق والريب شك وإدمان الشك كفر بالله تعالي وصاحبه في النار

پس از خداوند پروا كنيد، و بحال خود فكر كنيد، و تقليد را كنار بگذاريد، و از امور بى دليل و نامعلوم بپرهيزيد ، بخدا سوگند خداوند تعالى عمل و عقيده اى را از كسى نمى پذيرد مگر آنكه از روى انديشه و عقل انجام داده باشد ، و نپذيرفته باشد مگر آن را كه حقّ بودنش را عقل امضا مى كند و دو دلى شك است نه يقين، و پيوسته دو دل بودن كفر بخداوند متعال است و جايگاه دارنده اش آتش دوزخ خواهد بود. (1)

خلاصه اینکه تحقیق در دین وظیفه همه ی ماست و مربوط به قشر خاصی از جامعه نیست چون برای پاسخ به سوالات هستی شناسی و دست یابی به راه حق چاره ای جز تحقیق نیست .

در مسئله دین و آیین های مختلف یک دین به بت پرستی دعوت میکنه یک دین به تثلیث یک دین به الله یک عده به آتئیست و … مثلا اگر در یک خانواده مسیحی یا آتئیست به دنیا آمده باشم و تحقیق نکنم اما اسلام دین حق باشد آن وقت چه سرنوشتی در انتظارم خواهد بود ؟

اگر اشتباه کرده باشم قطعا خدا حق دارد مرا مواخذه کند چون عقل و توان تحقیق داشتم و مقصر من هستم که کوتاهی کردم ، بنابر این چه پزشک باشید چه مهندس و یا هر تخصص دیگری که داشته باشید حتما باید درمورد دین تحقیق کنید و اعتقاداتتون رو با آگاهی و اندیشه انتخاب کنید .

نکته : تقلید در اصول دین جایز نیست و باید خود شخص با تحقیق و بررسی ، به اصول دین ایمان آورد ؛ ولی در احکام یا باید خودِ شخص مجتهد باشد ، یا به احتیاط عمل کند و یا از شخص متخصص در فقه که به او مجتهد جامع الشرایط یا مرجع تقلید می‌گویند ، تقلید نماید .

به دلیل تقسیم کار ها و کمبود وقت همه ی انسان ها نمیتوانند تمام علوم دینی را با جزئیاتش یاد بگیرند. بنابر این باید به افرادی مومن و عاقل و عادل به عنوان مجتهد در دین که علوم دینی را به طور کامل یاد گرفته اقتدا کرده و سوال های خود را از آنها بپرسند .


1- صدوق حسين بن علي بن بابويه، عيون أخبار الرضا(ع)، ترجمه غفاري و مستفيد، تهران، نشر صدوق، چاپ اول، 1372ش، ج2، ص474.

همچنین ببینید

عقل نزد پیامبران چه جایگاهی دارد ؟

عقل نزد پیامبران چه جایگاهی دارد ؟ آیا دلیل عقلی برای ادعایشان دارند یا صرفا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.