خواص سوره واقعه

خواص سوره واقعه

خواص سوره واقعه
خواص سوره واقعه

پنجاه و ششمین سوره قرآن واقعه نام دارد که مکی  و 96 آیه دارد . از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم روایت شده :

هر کس این سوره را قرائت نماید نوشته می شود که او از گروه غافلان نیست . (1)

این سوره از سوره هایی است که اخبار قیامت و احوال آن در آن آمده است و از اسباب پیر شدن رسول الله صلی الله علیه و آّله است . ابن عباس می گوید : مردی از رسول خدا پرسید : چرا اینقدر زود پیر شدید ؟ در جواب فرمود : سوره های هود، واقعه، مرسلات، نبا مرا پیر کرده است. (2)

از امام باقر علیه السلام روایت شده : هر کس هر شب پیش از خواب سوره واقعه را قرائت کند در حالی خداوند را دیدار می کند که چهره اش مانند ماه شب چهاردهم می درخشد. (3)

امام صادق علیه السلام فرمودند : هر کس به بهشت و ویژگی های آن مشتاق است سوره واقعه را قرائت کند . (4)

امام صادق علیه السلام فرمودند : هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند خداوند وی را دوست بدارد و نیز دوستی او را در دل همه مردم اندازد و در طول عمرش در این دنیا بدبختی و تنگ دستی نبیند و آسیبی از آسیبهای دنیا به او نرسد و از همدمان امیرالمؤمنین علیه السلام باشد و این سوره خصوصیتی نسبت به امیرالمؤمنین علیه السلام دارد که دیگران با وی در آن شریک نیستند .

آثار و برکات سوره واقعه

1) رفع فقر و تنگدستی :

هر کس سوره واقعه را هر شب بخواند هیچ تنگدستی و گرفتاری به او نمی رسد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند : سوره واقعه را به زنانتان یاد دهید زیرا آن سوره بی نیاز کننده است. (5)

در داستان جالبی درباره عبدالله بن مسعود آمده است : عبدالله بن مسعود صحابی بزرگوار رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم بیمار شد . خلیفه وقت ، عثمان بن عفان ، به دیدار او رفت و ناراحت و نگرانی در چهره او دید از او پرسید : چرا ناراحتی و آه و ناله می کنی ؟ گفت : گناهکارم . پرسید : چه می خواهی ؟ گفت : رحمت خداوند را ، پرسید : آیا نیاز به پزشک داری ؟ گفت: طبیب حقیقی مرا بیمار کرده است . پرسید : آیا می خواهی کمک مالی به تو بکنم ؟ گفت : آن زمان که نیاز داشتم ندادی و اکنون نیازی ندارم .عثمان گفت : پول می دهم برای دخترانت باشد . ابن مسعود گفت : آنها نیازی ندارند . چون به ایشان گفته ام که همواره سوره وقعه را قرائت نمایند که هیچ گاه نیازمند نخواهند شد . (6)

2) ایجاد برکت

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند : اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد ، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد. (7)

3) محبوبیت 

امام صادق علیه السلام فرموده است : هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را قرائت کند، خداوند او را دوست دارد و او را محبوب همه مردم می گرداند و هرگز در دنیا ناراحتی ، فقر و تنگدستی و آفتی از آفات دنیا به او نخواهد رسید و از همراهان و رفیقان امیرالمؤمنین علیه السلام خواهد بود. و این سوره ویژه امیرالمومنین علی علیه السلام است و هیچ کس در آن شرکت ندارد . (8)

4) آسانی مرگ و بخشش اموات

از امام صادق علیه السلام نقل شده است : سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می امرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخواند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.(9)

5) آسانی زایمان

به همراه داشتن نوشته سوره واقعه موجب آسانی زایمان می شود. (10)

ختومات مجرب سوره واقعه

1) جهت برآورده شدن حاجات شرعی و ادای دین 40 شب ، هر شب یک بار سوره «واقعه، مزمل، لیل ، انشراح » را بخواند و بعد از تلاوت این سوره ها دعای زیر را بخواند . که بسیار مجرب است :

« یا رازق السائلین، یا راحم المساکین، یا ولی المؤمنین، یا غیاث المستغیثین، یا ارحم الراحمین، صل علی محمد و آل محمد واکفنی حلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک و بفضلک عمّن سواک، یا اله العالمین و صلی الله محمد و آله اجمعین» (11)

2) جهت زیاد شدن رزق و روزی و وسعت معیشت از شب شنبه شروع کند و هر شب 3 بار بخواند و استثنائاً در شب جمعه 8 بار بخواند و این عمل را 5 هفته اجرا کند و قبل از تلاوت هر بار این سوره این دعا را بخواند :

« اللهم ارزقنا رزقاً حلالاً طیّباً من غیرک استجب دعوتنا من غیر رد و اعوذ من الفضیحتین الفقر و الدّین و ادفع عنّی هذین بحق الامامین الحسن و الحسین علیهما السلام برحمتک یا ارحم الراحمین» (12)

3) ختم سوره واقعه توصیه شده توسط آیت الله بهجت ( برای مشاهده کلیک کنید )

خواص سوره واقعه در احادیث و روایات :

الرّسول (صلی الله علیه و آله) – مَنْ قَرَأَ سُورَهًَْ الْوَاقِعَهًِْ کُلَ لَیْلَهًٍْ لَمْ تُصِبْهُ فَاقَهًٌْ أَبَداً .

پیامبر (صلی الله علیه و آله)- هرکس هر شب سوره‌ی واقعه را بخواند هرگز دچار تنگی در روزی نمی‌شود .
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۶ مستدرک الوسایل، ج۴، ص۲۰۴/ نورالثقلین

الصّادق (علیه السلام) – مَنْ قَرَأَ فِی کُلِّ لَیْلَهًِْ جُمُعَهًٍْ سُورَهًَْ الْوَاقِعَهًِْ- أَحَبَّهُ اللَّهُ وَ أَحَبَّهُ النَّاسُ أَجْمَعِینَ وَ لَمْ یَرَ فِی الدُّنْیَا بُؤْساً أَبَداً وَ لَا فَقْراً وَ لَا فَاقَهًًْ وَ لَا آفَهًًْ مِنْ آفَاتِ الدُّنْیَا وَ کَانَ مِنْ رُفَقَاءِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) وَ هَذِهِ السُّورَهًُْ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) خَاصَّهًًْ لَمْ یَشْرَکْهُ فِیهَا أَحَدٌ.

امام صادق (علیه السلام) – هرکس در شب‌های جمعه سوره‌ی واقعه را بخواند، خداوند او را دوست می‌دارد و محبوب همه‌ی مردم می‌گرداند و در دنیا با هیچ سختی و فقر و نیازی روبه‌رو نخواهد شد و به هیچ مصیبتی از مصیبت‌های دنیا دچار نمی‌گردد و از دوستان علی (علیه السلام) به شمار می‌آید. این سوره مخصوص امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می‌باشد و هیچ‌کس در این سوره با او مشارکت ندارد.
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۶ وسایل الشیعه، ج۶، ص۱۱۲/ نورالثقلین/ البرهان

خواص سوره واقعه

الباقر (علیه السلام) – مَنْ قَرَأَ الْوَاقِعَهًَْ کُلَ لَیْلَهًٍْ قَبْلَ أَنْ یَنَامَ لَقِیَ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ وَ وَجْهُهُ کَالْقَمَرِ لَیْلَهًَْ الْبَدْرِ.

امام باقر (علیه السلام) – هرکس سوره‌ی واقعه را قبل از خواب بخواند، خداوند عزّوجلّ را ملاقات خواهد کرد و چهره‌اش مانند ماه شب چهارده درخشان خواهد شد.
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۶ ثواب الأعمال، ص۱۱۷/ نورالثقلین/ البرهان

السّجّاد (علیه السلام) – لَمَّا حَضَرَتْهُ الْوَفَاهًُْ أُغْمِیَ عَلَیْهِ ثُمَّ فَتَحَ عَیْنَیْهِ وَ قَرَأَ إِذا وَقَعَتِ الْواقِعَةُ وَ إِنَّا فَتَحْنا لَکَ وَ قَالَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی صَدَقَنا وَعْدَهُ وَ أَوْرَثَنَا الْأَرْضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ الْجَنَّهًِْ حَیْثُ نَشاءُ فَنِعْمَ أَجْرُ الْعامِلِینَ ثُمَّ قُبِضَ مِنْ سَاعَتِهِ وَ لَمْ یَقُلْ شَیْئاً.

امام سجّاد (علیه السلام) – هنگامی‌که وفات علیّ‌بن‎الحسین (علیه السلام) فرا رسید، بیهوش شد و سپس دیده باز کرد و سوره : إِذا وَقَعَتِ الْواقِعَةُ و إِنَّا فَتَحْنا را قرائت کرد و فرمود : آن‌ها می‌گویند : «حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که به وعده‌ی خویش درباره‌ی ما وفا کرد و زمین (بهشت) را میراث ما قرار داد که هرجا را بخواهیم منزلگاه خود قرار دهیم چه نیکوست پاداش عمل کنندگان » ! (زمر/۷۴) و همان ساعت قبض روح شد و چیز دیگری نفرمود .
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج ۱۵، ص۴۴۶ الکافی ، ج۱، ص۴۶۸ / بحرالعرفان، ج۱۵، ص۲۵۹ / نورالثقلین

روایت عبدالله‌بن‌مسعود از رسول خدا

الرّسول (صلی الله علیه و آله)- أَنَّ عُثْمَانَ بْنَ عَفَّانَ دَخَلَ عَلَی عَبْدِ اللَّهِ‌بْنِ‌مَسْعُودٍ یَعُودُهُ فِی مَرَضِهِ الَّذِی مَاتَ فِیهِ فَقَالَ لَهُ مَا تَشْتَکِی قَالَ ذُنُوبِی قَالَ مَا تَشْتَهِی قَالَ رَحْمَهًَْ رَبِّی قَالَ أَ فَلَا نَدْعُو الطَّبِیبَ قَالَ الطَّبِیبُ أَمْرَضَنِی قَالَ أَ فَلَا نَأْمُرُ بِعَطَائِکَ قَالَ مَنَعْتَنِیهِ وَ أَنَا مُحْتَاجٌ إِلَیْهِ وَ تُعْطِینِیهِ وَ أَنَا مُسْتَغْنٍ عَنْهُ قَالَ یَکُونُ لِبَنَاتِکَ قَالَ لَا حَاجَهًَْ لَهُنَّ فِیهِ فَقَدْ أَمَرْتُهُنَّ أَنْ یَقْرَأْنَ سُورَهًَْ الْوَاقِعَهًِْ فَإِنِّی سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) یَقُولُ مَنْ قَرَأَ سُورَهًَْ‌الْوَاقِعَهًِْ کُلَّ لَیْلَهًٍْ لَمْ تُصِبْهُ فَاقَهًٌْ أَبَداً.

پیامبر (صلی الله علیه و آله) – در بیماریی که عبدالله‌بن‌مسعود در آن بیماری از دنیا رفت، عثمان‌بن‌عفّان برای عیادت از عبدالله‌بن‌مسعود نزد او آمد و به او گفت : «آیا دستور ندهیم تا [از بیت المال] به تو عطا کنند » ؟ گفت : « زمانی‌که به آن محتاج بودم آن را بر من منع کردی و الآن که نیازی به آن ندارم آن را به من عطا می‌کنی » ! گفت: « برای دخترانت می‌باشد ». گفت : « آن‌ها نیازی به آن ندارند؛ به آن‌ها امر کرده‌ام که سوره‌ی واقعه بخوانند؛ چون من از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که می‌فرمود : «هرکس سوره‌ی واقعه را هر شب بخواند، هرگز نیازمند و تنگ دست نشود » .
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۸ مستدرک الوسایل، ج۴، ص۲۰۴

سوره واقعه در کلام امام صادق

الصّادق (علیه السلام) – إِنَّ فِیهَا مِنَ الْمَنَافِعِ مَا لَا یُحْصَی فَمِنْ ذَلِکَ إِذَا قُرِئَتْ عَلَی الْمَیِّتِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ وَ إِذَا قُرِئَتْ عَلَی مَنْ قَرُبَ أَجَلُهُ عِنْدَ مَوْتِهِ، سَهَّلَ اللَّهُ عَلَیْهِ خُرُوجَ رُوحِهِ بِإِذْنِ اللَّهِ تَعَالَی .

امام صادق (علیه السلام)- در این سوره سودهای بی‌اندازه وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که اگر بر مرده‌ای خوانده شود، مورد بخشش خداوند قرار می‌گیرد و دیگر اینکه اگر بر کسی که در شُرُف مرگ است خوانده شود، خداوند خروج روح از بدنش را آسان می‌گرداند و با اذن و اجازه‌ی خداوند متعال به‌راحتی می‌میرد.
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۸ البرهان

الصّادق (علیه السلام) – مَنِ اشْتَاقَ إِلَی الْجَنَّهًِْ وَ إِلَی صِفَتِهَا فَلْیَقْرَأِ الْوَاقِعَهًَْ.

امام صادق (علیه السلام)- هرکس مشتاق بهشت و توصیف آن می‌باشد، باید سوره‌ی واقعه را بخواند.
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۸ ثواب الأعمال، ص۱۱۷/ نورالثقلین/ البرهان

نبودن از بی خبران و غافلان

الرّسول (صلی الله علیه و آله) – مَنْ قَرَأَ سُورَهًَْ الْوَاقِعَهًِْ کُتِبَ لَیْسَ مِنَ الْغَافِلِینَ.

پیامبر (صلی الله علیه و آله) – هرکس این سوره را بخواند، جزء بی‌خبران و غافلان نخواهد بود.
تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۸ مستدرک الوسایل، ج۴، ص۳۵۱/ نورالثقلین/ البرهان

خیر و برکت زیاد

الرّسول (صلی الله علیه و آله)- مَنْ کَتَبَهَا وَ عَلَّقَهَا فِی مَنْزِلِهِ کَثُرَ الْخَیْرُ عَلَیْهِ وَ مَنْ أَدْمَنَ قِرَائَتَهَا زَالَ عَنْهُ الْفَقْرُ وَ فِیهَا قَبُولٌ وَ زِیَادَهًٌْ وَ حِفْظٌ وَ تَوْفِیقٌ وَ سَعَهًٌُْ فِی الْمَالِ .

پیامبر (صلی الله علیه و آله)- اگر این سوره نوشته شده و در منزل قرار داده شود، در آن منزل خیر و برکت زیاد خواهد شد و هرکس به خواندن آن عادت کند، فقر و نداری از او دور می‌شود.
پذیرش و نگهداری و موفّقیت و گشایش مالی، از برکت‌های مداومت بر قرائت این سوره به شمار می‌آید
.تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۴۴۸ البرهان


پی نوشت خواص سوره واقعه :

 • (1) مجمع البیان، ج9، ص355
 • (2)الأمالی شیخ صدوق، ص304
 • (3) ثواب الاعمال، ص117
 • (4)همان
 • (5)کنزالعمال، ج1، ص264
 • (6)مجمع البیان، ج9، ص355
 • (7) تفسیرالبرهان، ج5، ص249
 • (8)ثواب الاعمال، ص117
 • (9)تفسیرالبرهان، ج5، ص250
 • (10)المصباح کفعمی، ص458
 • (11)درمان با قرآن، ص111 
 • (12)همان منابع : «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی ، درمان با قرآن، محمدرضا کریمی»

منبع خواص سوره واقعه :

همچنین ببینید

معتز آقایی

دانلود تحدیر ( تند خوانی ) سوره واقعه

دانلود تحدیر سوره واقعه از معتز آقایی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.